Hockeyns Dag 2026 U15 Final Ik Straggik Strmsbro If 55174980643 O

Arkivbild. (Spelarna på bilden har inget direkt samband med artikeln).

Foto: Henri Nordstrand

Akut brist på isytor i Gävle – träff med politiker 

Den 12 maj arrangerar Gästriklands Ishockeyförbund, tillsammans med SK Gavleskäret, Gävle Konståkningsklubb, GGIK, Strömsbro IF och Hille/Åbyggeby IK – där de tre sistnämnda även företräder samtliga ishockeyföreningar i Gävle – en pressträff med politiska företrädare för att uppmärksamma den akuta bristen på isytor i Gävle. 

Situationen har nu nått en nivå där den direkt påverkar barn och ungas möjlighet att idrotta. Det handlar inte längre om framtida behov – utan om en pågående kapacitetsbrist här och nu. 

Sedan 1986 har ingen ny isyta tillkommit i Gävle stad, samtidigt som både ishockeyn och konståkningen vuxit kraftigt. Idag är trycket på istider så stort att verksamhet tvingas flytta utanför kommunen. Under påsklovet saknades till exempel helt kommunala isytor, vilket innebar att träningar, tävlingar och cuper fick arrangeras på andra orter. 

Fler utövare. Särskilt tydlig är utvecklingen inom flick- och damhockeyn, där antalet aktiva ökat med 37 % sedan 2021. Totalt finns idag över 2 600 aktiva ishockeyspelare i Gästrikland och över 1000 barn och ungdomar tränar, tävlar och spelar matcher varje dag i Gävle  – detta är en utveckling som kräver ökade resurser. 

Föreningarna vittnar om en allt mer ansträngd situation: 
“Vi har problem att bedriva verksamhet i den storlek vi är uppe i nu.” 
“Vi delar allas önskan om fler hallar och mer istider.” 

Under träffen presenteras lägesbilden, konkreta exempel från verksamheten samt konståkningens situation. Frågan om isytor är avgörande för både barn- och ungdomsidrotten och Gävles framtid som idrottsstad. 

 

Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna har kartlagt renoveringsbehovet på arenorna i landet och Gävleborg toppar listan.
Läs mer här 

Hanna Södergren 26-05-11